Szczury - oswajanie


Szczury to zwierzęta bardzo inteligentne. Do tego każdy szczur jest indywidualny i unikalny. Oznacza to, że nikt nie jest w stanie podać konkretnej metody oswjania. Jeden szczur będzie już skakał na widok właściciela i reagował na swoje imię po 3 dniach, innemu zajmie to miesiąc. Najważniejsza jest cirpliwość i przede wszystkim miłość. W końcu za miłość można dostać tylko miłość :)

Najważniejszą rzeczą tuż po zakupie będzie oczywiście zaponznanie się ze szczurem. Bardzo dobre wyniki daje wpuszczenie szczura pod bluzkę. Dla szczura ciemność+mało miejsca=bezpieczeństwo. Tylko przed tymi zabawami załóżmy jakieś stare ubrania, szczury ze strachu robią kupy, a one nietety niezbyt ładnie pachną :) Jeśli szczur poczuje się bezpiecznie pod Twoją bluzką, to w chwilach zagrożeń będzie tam uciekał. To jest zupełna podstawa tuż po nabyciu szczura. W późniejszej fazie możemy rozróżnić kilka typów prób oswajania, każda daje za każdym razem inne rezultaty i wcale nie musi działać na danego szczura.

Oswajanie "na siłę"


Jest dość skuteczna metoda. Oznacza to, że wyjmujemy z klatki szczura wbrew jego woli i sadzamy go na siebie dając mu szperać po sobie (więcej o bieganiu szczurków znajdziemy w sekcji szczury). Wtedy przyzwyczaja się do naszego zapachu. Ważne jest, żeby podczas, gdy szczur po nas chodzi mówić do niego. Dobrze jest wymawiać jak najczęściej jego imię. W ten sposób przyzwyczaja się do naszego głosu i zaczyna rozumieć, że to najczęściej powtarzane słowo to jego imię.

Oswajanie "po dobroci"


Ta metoda oswajania jest niezwykle żmudna. Polega na jak najmniejszym stopniu zmuszania szczura do czegokolwiek. Nie bierzesz go siłą zklatki tylko czekasz, aż sam Ci wejdzie na rękę. A to może trochę potrwać...

Każdy jednak sposób, jaki by nie był, po jakimś czasie doprowadzi do tego, że szczur zobaczy w Tobie przyjaciela i sam będzie wchodził na rękę a jak tylko usłyszy Twój głos będzie biegł do kratek żeby Cię przywitać.

Podnoszenie szczura


Podnoszenie szczura nie jest taką prostą sprawą. Owszem mają długie ogony, więc czemu by nie za nie? Otóż nigdy nie podosimy szczura za ogon! Może to spowodować nawet śmierć zwierzęcia. Ogon jest bezpośrednio połączony z kręgosłupem, a więc możemy nawet złamać szczurkowi kręgosłup. Najlepiej jest łapać od góry wprowadzając rękę pod brzuszek i trzmając go dość pewnie. W ten sposób nic mu się nie stanie i nie wypadnie nam z rąk. Pamiętajcie o tym, żeby nigdy nie łapać szczura bez ostrzeżenia bo może Was ugryżć. To naturalny system obronny gryzoni - gryzienie. Nawet oswojony szczur może ugryżć właściciela, jeżeli poczuje się zagrożony.

Chciałbym jeszcze powiedzieć coś o karmieniu z ręki. Na niektórych stronach przeczytacie, że łatwo się da oswoić szczura podając mu pokarm z ręki. Nic bardziej mylnego. Szczury będą wtedy brały Was nie jako przyjaciół, ale jako niższe osoby w hierarchi, ponieważ u szczurów słabsze szczury dają jedzenie silniejszym. Dopiero gdy będziecie pewni, że szczur ma Was za swojego przyjaciela możecie mu podawać pokarm z ręki.