Żywienie

Sucha karma

W tym miejscu pragnę Was ustrzec przed często spotykaną w sklepach zoologicznych karmą Vitapol. To są jedynie jakieś kolorowe kółeczka z masą chemii, niestety w ogóle nie dobra dla szczurów a nawet szkodząca im. Sucha karma to podstawa diety ogonków dlatego powinniśmy uważać jaką podajemy. Dość dobrą firmą produkującą suchą karmę jest Herbal Pets. Ale i tak najlepiej samemu sporządzić taką karmę. Wystarczy zmieszać ze sobą płatki kukurydziane, makaron, ryż, trochę zbóż, kukurydzę, słonecznik, suche pieczywo itp. W ten sposób będziemy wiedzieli co dajemy naszym szczurkom.

Ogólnie szczur to zwierzątko, które je w małych ilościach jednak często. Potrafi dziennie zjeść 1/8 tego, ile sam waży. Dlatego bardzo ważne jest, żeby miał zawsze jedzonko oraz wodę. Musimy pamiętać o tym, że poprawna ilość podanego jedzenia powinna zniknąć najpóźniej po 24 godzinach. Dużo lepiej jest podać częściej niż miałoby leżeć i gnić. W końcu szczur mógłby się zatruć. Ilość podawanego pokarmu zależy również od tego, w jakim stanie jest szczur. Jeśli nasz ogonek jest młody, pełen życia to będzie jadł więcej niż stary, poczciwy szczur. Natomiast samiczka w ciąży potrafi zjeść nawet do 1/3 masy własnego ciała i potrzebuje wtedy więcej białka, w końcu ma do wykarmienia kilka dodatkowych brzuszków :).

Sucha karma, którą podałem na początku jako podstawę diety, nie jest jedynym pokarmem, który powinniśmy podawać naszym ogonkom. Powinniśmy im w jakiś sposób urozmaicać dietę podając takie smakołyki jak np.:
drożdze,
biały ser,
małe ilości mięsa (surowego i chudego),
żółty ser,
gotowany makaron, ryż bądź pęczak etc.
Nie podawajmy tych wszystkich smakołyków na raz. Starajmy się urozmaicić dietkę, żeby nasze szczury dostawały pełnowartościowy pokarm, który na dodatek będzie bardzo zróżnicowany. Ze szczurem jak z człowiekiem - znudzi się mu jedzenie w kółko to samo.

Do jadłospisu powinniśmy również dorzucić wszelkiego rodzaju zieleninkę, czyli warzywa i owoce. Jabłka, marchew, ogórki zielone (broń Boże kiszone, albo konserwowe!), koniczyna niech zagoszczą na miseczkach naszych ogonków jak najczęściej. Niektóre szczury wolą świeże warzywa i owoce, niektóre czekają aż się ususzą. Dlatego jeśli któryś ze szczurów nie będzie jadł tych smakołyków od razu, to nie zabierajmy od razu. Poczekajmy jeden dzień, aż się trochę ususzy, może zje. Pamiętajmy jednak o tym, żeby dany kęs nie zgnił. Może być też tak, że któryś ze szczurów nie będzie chciał jeść jakiegoś przysmaku, to jak najbardziej normalne. Szczury też są wybredne, nie jest do końca prawdziwy mit, że szczur zje wszystko. Zje, jeśli mu dana rzecz zasmakuje :).

Jeśli chodzi o wodę, to należy ją w całości wymienić, nawet jeśli nie jest wypita do końca, przynajmniej raz na dwa dni. Woda bardzo szybko potrafi się zepsuć i zaszkodzić naszym ogonkom. Bardzo dobrym pomyśłem jest dodawanie do wody witamin. Można je kupić w każdym sklepie zoologicznym, rozpuszczamy je w wodzie, co zapewnia dodatkowe mikroelementy dostarczane szczurom. Do tego woda nabiera smaku, co na pewno skłoni szczury bardziej do picia niż zwykła woda. Nie podawajmy wody z kranu, ponieważ zawiera szkodliwe związki. Najlepiej przegotowaną wodę, albo niegazowaną mineralną. Niektóre szczury mają takie upodobania, jeśli właścicieli je przyzwyczai, że piją tylko określoną wodę a innej nie ruszają :).

W sklepach zoologicznych są ciekawe dodatki, typu biszkopty, ciasteczka czy dropsy dla szczurów. Warto to kupić bo na pewno będzie to jakimś urozmaiceniem. Gorąco polecam ze swojej strony kolby dla gryzoni. Wiesza się je na klatce, a szczury obgryzają pokarm, który jest do nich przylepiony. Ogonki z racji stale rosnących siekaczy muszą je ścierać, więc dobrym pomysłem jest zaopatrzenie klatki w jakieś wapno. Są to kostki, które również można kupić w sklepie zoologicznym, które pozwalają szczurom ścierać zęby. Zaopatrzmy się również w sól ze sklepu zoologicznego. Nigdy nie dawajmy im takiej domowej soli, bo ona jest szkodliwa dla człowieka, a co dopiero dla szczurków!

Chciałbym zaproponować ciekawe pudełko dla szczurków z niespodzianką. Na pewno się ucieszą :) Nazywa się to Digging Box...

Digging box to pudełko pełne smakowitości. Mówiąc tak poważnie, jest to pudełko z różnego rodzaju kiełkami, które szczury mogą zajadać.

Potrzebne będzie pudełko, większych lub mniejszych rozmiarów, to już indywidualna decyzja każdego z Was. Przykładowe wymiary 22cmx16cmx4cm. Nasypujemy do niego ziemi (zwykłej ziemi ogrodowej, do kupienia w każdym hipermarkecie i sklepach ogrodniczych) i sadzimy nasiona (rzodkiewki, pszenicy, rzeżuchy, brokułów etc.). Takich nasionek w jednym opakowaniu jest bardzo wiele, a cena nie jest wygórowana, bo opakowanie to koszt około 2zł. Sadzimy te nasiona i czekamy aż wykiełkują, trzymając w ciepłym, nasłonecznionym miejscu i codziennie podlewając. Gdy wszystko wzejdzie, digging box możemy wsadzić do klatki lub postawić na wybiegu, aby szczury mogły się najeść i wybiegać wśród zieleni.

Jako nasion do digging box'u można użyć też trawy dla kota, sprzedawanej np. przez firmę VITAPOL.

Digging box oprócz zabawy i przyjemności, dostarcza zwierzakom wiele najcenniejszych składników odżywczych: witamin, mikroelementów i enzymów. Przeciwdziała on (a raczej zjedzone kiełki) nowotworom i wirusom, ułatwiają one trawienie.

Jako ciekawostkę dodam, że kiełki mogą podjadać również ludzie, jako dodatki do sałatek czy kanapek.

Przepis został wzięty z forum dotyczącym gryzoni.